Ravenscroft's Elijah Sanders (30) drives along the baseline past Knightdale's Xavier Fennel (11). The final day of the 8th Annual South Granville Holiday tournament finals was held at South Granville High in Creedmoor, N.C. on December 30, 2017. Steven Worthy newsobserver.com
Ravenscroft's Elijah Sanders (30) drives along the baseline past Knightdale's Xavier Fennel (11). The final day of the 8th Annual South Granville Holiday tournament finals was held at South Granville High in Creedmoor, N.C. on December 30, 2017. Steven Worthy newsobserver.com

High School Sports

NCISAA basketball brackets, playoff schedule - 2018

By J. Mike Blake

mblake@newsobserver.com

March 06, 2018 04:05 PM

The NC Independent School Athletic Association 2018 basketball playoff schedule as well as results of the wrestling and swimming championships.

PrepsNow area teams in bold.

▪ Basketball championship recaps.

▪ Swimming championship recaps.

Help us deliver journalism that makes a difference in our community.

Our journalism takes a lot of time, effort, and hard work to produce. If you read and enjoy our journalism, please consider subscribing today.

▪ Wrestling championship recaps.

Note: Matchups are listed from top to bottom as they appear on the bracket. The “/” divides the brackets into fourths and “//” divides the brackets into top and bottom halves.

BOYS BASKETBALL

1A

1st round, Feb. 13: Terra Ceia Christian at John Paul II (won 103-67) / Neuse Christian at Cape Fear Christian (won 77-66) /// Wayne Christian at Kerr-Vance (won 69-68) / Hickory Christian (won 73-59) at Grace Christian Sanford

2nd round, Feb. 15: 8-Wayne Country Day (won 79-78) vs John Paul II / 5-United Faith Christian (won 79-53) vs Cape Fear Christian /// 6-Statesville Christian (won 83-76) vs Kerr-Vance / 7-Victory Christian (won 72-43) vs Hickory Christian

Quarterfinals, Feb. 17: 1-Trinity Christian vs 8-Wayne Country Day (won 81-44) / 4-Northwood Temple vs 5-United Faith (won 84-67) /// 3-Burlington School (won 51-49) vs 6-Statesville Christian / 2-Greenfield (won 72-43) vs 7-Victory Christian

Semifinals, Feb. 23 at Calvary Day: 1-Trinity Christian (won 84-69) vs 5-United Faith /// 2-Greenfield (won 63-37) vs 3-Burlington School

Championship, Feb. 24: at Forsyth Country Day

1-Trinity Christian (won 70-62) vs 2-Greenfield

All-state: Coby White, Greenfield; Elijah McCadden, Greenfield; Josiah Jeffers, Burlington School; Makiah Fox, Burlington School; Rafael Jenkins, United Faith; Jaylen Sims, United Faith; R.C. Hankton, United Faith; Joey Baker, Trinity Christian; Au’Diese Toney, Trinity Christian; Josh Nickleberry, Northwood Temple; Ian Steere, Northwood Temple.

2A

1st round, Feb. 13: Caldwell Academy (won 54-52) at Fayetteville Academy / Calvary Day at Freedom Christian (won 69-63) /// Faith Christian Rocky Mount at Arendell Parrott (won 87-41) / Northside Christian (won 72-54) at Harrells Christian

2nd round, Feb. 15: 8-Cape Fear Academy (won 46-37) vs Caldwell Academy / 5-Concord First Assembly (won 60-41) vs Freedom Christian /// 6-Coastal Christian (won 64-44)vs Arendell Parrott / 7-St. David’s (won 61-52) vs Northside Christian

Quarterfinals, Feb. 17: 1-Gaston Day (won 76-48) vs 8-Cape Fear Academy / 4-Asheville Christian (won 74-50) vs 5-Concord First Assembly /// 3-Village Christian (won 75-70) vs 6-Coastal Christian / 2-Carmel Christian (won 71-57) vs 7-St. David’s

Semifinals, Feb. 23 at Westchester Country Day: 1-Gaston Day (won 64-54) vs 4-Asheville Christian /// 2-Carmel Christian v(won 92-80) s 3-Village Christian

Championship, Feb. 24: at Forsyth Country Day

1-Gaston Day (won 74-72, 2OT) vs 2-Carmel Christian

All-state: Jackson Gammons, Calvary Day; Travion McCray, Village Christian; Khuath Gatkouth, Village Christian; Caleb Mills, Asheville Christian; Justine Tene, Asheville Christian; Donavan Gregory, Carmel Christian; Myles Pierre, Carmel Christian; Nate Hinton, Gaston Day; Quan McCluney, Gaston Day; Stephen Edoka, Concord First Assembly.

3A

1st round, Feb. 13: Ravenscroft at 8-Charlotte Country Day (won 63-45) / Rabun Gap, Ga. at 5-Charlotte Christian (won 62-49) /// Durham Academy at 6-High Point Christian (won 74-60) / SouthLake Christian at 7-Cannon (won 55-45)

Quarterfinals, Feb. 17: 1-Wesleyan Christian (won 83-53) vs 8-Charlotte Country Day / 4-Providence Day (won 63-60) vs 5-Charlotte Christian /// 3-Christ School (won 82-52) vs 6-High Point Christian / 2-Greensboro Day (won 64-45) vs 7-Cannon

Semifinals, Feb. 23 at Forsyth Country Day: 1-Wesleyan Christian (won 87-80) vs 4-Providence Day /// 2-Greensboro Day (won 75-60) vs 3-Christ School

Championship, Feb. 24: at Forsyth Country Day

1-Wesleyan Christian vs 2-Greensboro Day (won 67-53)

All-state: Aaron Wiggins, Wesleyan Christian; John Newman, Greensboro Day; Jaylen Hoard, Wesleyan Christian; Madison Monroe, Southlake Christian; Devon Dotson, Providence Day; Jairus Hamilton, Cannon; Blake Preston, Charlotte Christian; Trey Wertz, Providence Day; D’Angelo Epps, Charlotte Country Day; Chris Barnette, Ravenscroft; Jalen Lecque, Christ School

GIRLS BASKETBALL

1A

1st round, Feb. 13: United Faith Christian at Grace Christian Sanford (won 55-41) / Pungo Christian at Greenfield (won 45-41) /// Community Christian at Ridgecroft (won 48-41) / Wayne Christian at Kerr-Vance (won 73-41)

2nd round, Feb. 15: 8-Victory Christian (won 50-34) vs Grace Christian Sanford / 5-Wayne Country Day (won 57-22) vs Greenfield /// 6-Halifax Academy (won 60-37) vs Ridgecroft / 7-Trinity Christian (won 52-39) vs Kerr-Vance

Quarterfinals, Feb. 17: 1-Northwood Temple (won 64-38) vs 8-Victory Christian / 4-Burlington School (won 72-36) vs 5-Wayne Country Day /// 3-Statesville Christian (won 60-47) vs 6-Halifax Academy / 2-Neuse Christian (won 72-48) vs 7-Trinity Christian

Semifinals, Feb. 23 at Calvary Day: 1-Northwood Temple (won 68-57) vs 4-Burlington School /// 2-Neuse Christian (won 71-52) vs 3-Statesville Christian

Championship, Feb. 24: at Forsyth Country Day

1-Northwood Temple (won 70-57) vs 2-Neuse Christian

All-state: Izabela Leite Nicoletti, Neuse Christian; Izabel Varejao, Neuse Christian; Ciara Moore, Northwood Temple; Nikki Cooke, Trinity Christian; Mallory Sherrill, Statesville Christian; Jordan Peters, Statesville Christian; Jala Holloman, Wayne Country Day; Lexi Jeffreys, Wayne Country Day; Aniyah Vanhook, The Burlington School; Kendal Moore, Northwood Temple; Arielle Wilson, Northwood Temple.

2A

1st round, Feb. 13: Fayetteville Academy at Davidson Day (won 52-40) / Arendell Parrott (won 42-30) at St. David’s /// St. Thomas More at Cary Christian (won 56-47) / Salem Baptist at Gaston Day (won 67-57)

2nd round, Feb. 15: 8-O’Neal School vs Davidson Day (won 66-57) / 5-Cape Fear Academy (won 51-36) vs Arendell Parrott /// 6-Freedom Christian (won 61-51) vs Cary Christian / 7-Carmel Christian vs Gaston Day (won 50-37)

Quarterfinals, Feb. 17: 1-Carolina Day (won 67-44) vs Davidson Day / 4-Fayetteville Christian vs 5-Cape Fear Academy (won 49-41) /// 3-Concord First Assembly (won 61-33) vs 6-Freedom Christian / 2-Asheville Christian (won 49-35) vs Gaston Day

Semifinals, Feb. 23 at Westchester Country Day: 1-Carolina Day (won 64-36) vs 5-Cape Fear Academy /// 2-Asheville Christian (won 49-39) vs 3-Concord First Assembly

Championship, Feb. 24: at Forsyth Country Day

1-Carolina Day (won 46-37) vs 2-Asheville Christian

All-state: Annabelle Schulz, Carolina Day; MaLeeah Langstaff, Asheville Christian; Kasey Kidwell, Carolina Day; Toyin Koleoso, O’Neal School; Chloe Kernan, Cape Fear Academy; Kavanna Held, Salem Baptist; Shamani Stafford, Concord First Assembly; Zaria Clark, Gaston Day; Courtney Meadows, Concord First Assembly; Lachyna Mack, Freedom Christian.

3A

1st round, Feb. 13: Forsyth Country Day at 8-Hickory Grove Christian (won 53-39) / Greensboro Day at 5-Charlotte Latin (won 46-34) /// Metrolina Christian at 6-Rabun Gap, Ga. (won 52-39) / Saint Mary’s at 7-Durham Academy (won 54-31)

Quarterfinals, Feb. 17: 1-Wesleyan Christian (won 52-23) vs 8-Hickory Grove Christian / 4-North Raleigh Christian vs 5-Charlotte Latin (won 62-30) /// 3-Ravenscroft vs 6-Rabun Gap, Ga. (won 50-32) / 2-Providence Day (won 48-35) vs 7-Durham Academy

Semifinals, Feb. 23 at Forsyth Country Day: 1-Wesleyan Christian (won 77-42) vs 5-Charlotte Latin /// 2-Providence Day vs 6-Rabun Gap, Ga. (won 40-37)

Championship, Feb. 24: at Forsyth Country Day

1-Wesleyan Christian (won 53-43) vs 6-Rabun Gap, Ga.

All-state: Shaniya Jones, Wesleyan Christian; Madison Taylor, Ravenscroft; Kennedy Boyd, Providence Day; Anaia Hoard, Wesleyan Christian; Claudia Dickey, Charlotte Latin; Izzy Strigel, Durham Academy; Tori Huggins, Forsyth Country Day; Kathryn Vandiver, Charlotte Latin; Iycez Adams, Wesleyan Christian; Josie Earnhardt, Rabun Gap (Ga.)

SWIMMING

Feb. 19 at Greensboro Aquatic Center.

3A girls team scores: 1. Cary Academy 349; 2. Charlotte Latin 237; 3. Saint Mary's 216; 4. Covenant Day 164; 5. Charlotte Country Day 161.

3A boys team scores: 1. Charlotte Latin 398; 2. Cary Academy 300; 3. Asheville School 214; 4. Forsyth Country Day 200; 5. Providence Day 190.

1A/2A girls team scores: 1. Christ the King 281; 2. O’Neal School 225; 3. Caldwell Academy 178; 4. Trinity School of Durham and Chapel Hill 169; 5. Carolina Day 158

1A/2A boys team scores: 1. Christ the King 284.5; 2. Cary Christian 193; 3. Caldwell Academy 172; 4. Trinity School of Durham and Chapel Hill 170; 5. Calvary Day 130

All-state: See state champions.

WRESTLING

Feb. 16-17 at Wesleyan Christian in High Point.

Team scores: 1. Charlotte Latin 214; 2. Providence Day 194; 3. Ravenscroft 179; 4. Cary Academy 131; 5. Wesleyan Christian 127.

All-state: 106 - Caden Hagler, Providence Day; 113 - Nathaniel Friedman, Providence Day; 120 - Tristan Black, Southlake Christian; 126 - Chapman Fitzgerald, Cary Academy; 132 - Christian Sodano, Cary Academy; 138 - Weldon Dement, Ravenscroft; 145 - Julian Sodano, Cary Academy; 152 - Jacob Hattaway, Metrolina Christian; 160 - Joe McDarris, Cary Academy; 170 - Koi Kourouma, Wesleyan Christian; 182 - Christian Furnari, Charlotte Christian; 195 - Dean Omirly, Charlotte Latin; 220 - Drew Balsbough, Cannon; 285 - Calvin Atkeson, Ravenscroft.